Ako vybrať faxovú fóliu?

Faxové fólie (inak tiež farbiace pásky alebo ribbon) zaisťujú prenos atramentu na podkladový materiál pomocou termotransfér. Preto často hovoríme o tzv. termotransferových fóliách. Pri kúpe máme na výber hneď niekoľko druhov faxových fólií - voskové, živicové alebo ich kombinácia.

Faxové fólie (inak tiež farbiace pásky alebo ribbon) zaisťujú prenos atramentu na podkladový materiál pomocou termotransfér. Preto často hovoríme o tzv. termotransferových fóliách. Pri kúpe máme na výber hneď niekoľko druhov faxových fólií - voskové, živicové alebo ich kombinácia.

Doba čítania 3 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Ako funguje termotransferová fólia?

Faxy, tlačiarne, ale aj ďalšia potlačová technika využíva na prenos farby termotransferovú tlač (TTR). Z toho, čo poznáme z bežného života, ide napríklad o spotrebné materiály, etikety alebo potlače na plastoch. Teplo z valca v tlačiarni (alebo faxu) rozpúšťa pigmentovú vrstvu na fóliu a prenáša atrament na podkladový materiál.

Termotransferová páska má tri vrstvy. Farbiaca (pigmentová) vrstva je zmesou živice, vosku, alebo kombináciou oboch. Zabezpečuje, že na substráte zostane stopa, ktorú chceme (napríklad text). Strednou vrstvou je PET vrstva, ktorá pigment oddeľuje od vrstvy ochrannej. Vplyvom tepla, ktoré tlačiareň alebo fax vyvíja na ochrannú vrstvu, sa farba dostáva na podkladový materiál (napr. papier, syntetiku, etiketu) a fixuje sa. Vonkajšia ochranná vrstva (väčšinou na báze silikónu) zároveň chráni tlačovú hlavu a zamedzuje opotrebovaniu.

Termotransfer (TTR) patrí medzi najčastejšie formy tlače. Dokáže si poradiť s papierom i inými (napr. voskovanými alebo textilnými) materiálmi. Väčšina potlačeného materiálu, na ktorý denne narazíme, má na svedomí práve technológia TTR. Pre prenosné tlačenie (napr. lístky) sa používa termotlač (TT), ktorá funguje na odlišnom princípe. Oba druhy tlače sú trvanlivé a veľmi odolné.

Kedy mám zvoliť voskovú fóliu?

Voskové fólie majú výhodu vo svojom širokom použití. Sú vhodné pre bežný, etiketový, ale napríklad tiež poťahový papier. Vynikajú krásnou sýtosťou farby a citlivosťou.

Kedy mám zvoliť živicovú fóliu?

Živicové pásky spravidla volíme pre náročnejšie aplikácie. Ideálne sú pre syntetické podklady (plasty, PE, PP). Obvykle sú rezistentné voči vysokým teplotám, rozpúšťadlám a prirodzene tiež proti rozmazaniu. Vždy však záleží od účelu konkrétnej pásky.

Kedy mám zvoliť kombinovanú fóliu?

Pásky s kombináciou pigmentu vykazujú silnú odolnosť voči mechanickému oderu. Kvalita tlače je výnimočne vysoká. Často sa používajú na papier, ale aj na hladké syntetické povrchy.

Dve orientácie návinu fólie

Termotransférové pásky môžeme dostať v dvoch typoch návinu - buď z vonkajšej, alebo z vnútornej strany. Vnútorný návin je označovaný IN, vonkajší OUT. Ak kupujete faxovú fóliu, väčšinou nemusíte tento parameter vôbec riešiť - výrobcovia zvyčajne odporúčajú konkrétne typy fólií, ktoré môžete pre svoj prístroj použiť.

Hľadanie lacnejšej alternatívy značkovej fólie

Pretože výrobcovia vyrábajú fólie k špecifickému prístroju, väčšinou si s výberom nemusíte lámať hlavu. Ku každému faxu existujú odporúčané fólie, ktoré sú 100% kompatibilné. Hľadáte napr. lacnejšiu, neznačkovú variantu k svojmu prístroju, je dobré skontrolovať nasledovné parametre:

  • rozmery potláčaného materiálu a jeho typ,

  • orientácia návinu a rozmery rolky,

  • typ tlačiarne / faxu.

Istotou je vyberať pásky podľa značky svojho prístroja. Tým rozhodne nič nepokazíte.

poradcu vytvaril Tonerpartner.cz